کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای امید

مشاوره خانواده و ازدواج

در مشاوره خانواده و ازدواج مشاور گاهی مشکلات را به صورت فردی و یا گروهی در بطن خانواده و یا محیط خانواده مورد بررسی قرار میدهد. دلیل این امر نیز می تواند اهمیت بررسی مسائل جهت بهبودی روابط بین افراد باشد.

خانواده از مهم ترین و اساسی ترین واحدهای تشکیل اجتماع و مهم ترین کانون های رشد و تکامل افراد می باشد. بنابراین حفظ و تداوم آن بسیار مهم است. با توجه به اختلاف نظرهای بین افراد گاهی مشکلاتی پیش می آید.

التیام و شفا بخشی از بسترهایی است که می تواند باعث شکوفایی و یا از هم پاشیدگی روابط بین اعضای آن شود. اهمیت یک خانواده سالم در این است که در مورد مسائل مشترک با هم تصمیم بگیرند.

ندای امید

ما میتوانیم بهترین خدمات مشاوره ای و روانشناسی را به شما ارائه کنیم.

مشاوران ما

ما بهترین مشاوران را گرد هم آوردیم.

تماس با ما

ما هم در تهران هم لاهیجان در خدمتتون هستیم.

کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای امید

مشاوره خانواده چند جلسه است؟

در مشاوره خانواده و ازدواج مشاور گاهی مشکلات را به صورت فردی و یا گروهی در بطن خانواده و یا محیط خانواده مورد بررسی قرار میدهد. دلیل این امر نیز می تواند اهمیت بررسی مسائل جهت بهبودی روابط بین افراد باشد.

خانواده از مهم ترین و اساسی ترین واحدهای تشکیل اجتماع و مهم ترین کانون های رشد و تکامل افراد می باشد. بنابراین حفظ و تداوم آن بسیار مهم است. با توجه به اختلاف نظرهای بین افراد گاهی مشکلاتی پیش می آید.

التیام و شفا بخشی از بسترهایی است که می تواند باعث شکوفایی و یا از هم پاشیدگی روابط بین اعضای آن شود. اهمیت یک خانواده سالم در این است که در مورد مسائل مشترک با هم تصمیم بگیرند.

مشاوره خانواده
خانواده درمانی، شکلی از مشاوره می باشد که در آن خانواده واحد درمان به حساب می آید. رفتار افراد در خانواده به صورت انفرادی و یا جمعی مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. در این کار درمانگر هر کدام از اعضا را به صورت جداگانه و یا جمعی مورد درمان قرار میدهد.

در واقع در این شیوه از درمان، روانشناس مشکلات فردی را از منظری بزرگتر مانند خانواده بررسی می کند. بدون درک تعامل این گروه نمی توان آن را بررسی و درمان کرد. نحوه عملکرد خانواده و چگونگی تشویق و ترغیب خانواده جهت برخورد با مشکلات و ایجاد حس توانایی در افراد خانواده می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

در مرکز مشاوره خانواده و ازدواج با استفاده از روش های شناخت درمانی و رفتار درمانی، روش های درمان انفرادی و یا گروهی مورد استفاده قرار می گیرد.

یک پیوند به صورت دستی اضافه کنیدیک پیوند به صورت دستی اضافه کنید
یک پیوند به صورت دستی اضافه کنید

کلینیک مشاوره و روانشناسی ندای امید

مشاوره خانواده چه اهمیتی دارد؟

مشاوره خانواده و ازدواج روشی است برای تاثیرگذاری بر روی افرادی که با عوامل استرس زا و اضطراب آور روبرو هستند. بنابراین لازم است افراد جهت شناسایی مسائل و رفع آن ها با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنند. دلایل گوناگونی در بروز اختلاف ها تاثیر می گذارند، روان شناسان با بررسی موضوع و کشف مسائل ریشه ای، راهکارهای درست علمی و عملی را به شما ارائه می دهند.

عدم توافق بر سر مسائل و اختلاف نظر داشتن می تواند باعث بروز مشکلات عدیده ای شود. کارشناسان در این حوزه می توانند با بررسی حقایق و ارائه پیشنهادهای درست مشکلات پیش آمده را رفع نمایند و یا از بروز مشکلات پیشگیری نمایند.

در نظر داشته باشید مشکلات به ظاهر ساده، گاهی آنقدر بزرگ می شوند که امنیت روانی زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند. لذا امروزه و با این حجم از مشکلات، معضلات و فشارهای روانی نیاز به مراجعه به روانشناس جهت کمک به رفع مشکلات ضروری می باشد.

رفع مشکلات با بینش و آینده نگری برای جلوگیری از به وجود آمدن شرایط غیر قابل کنترل امری ضروری می باشد. یادگیری تکنیک ها و روش های برخورد با مسائل از کارشناسان متخصص در این حوزه، می تواند بسیار راهگشا باشد.

بنابراین با این آموزش ها یاد می گیرد که در برابر مشکلات تسلیم نشوید و آن ها را به بهترین روش حل کنید. به کارگیری راه حل های درست و افزایش اعتماد به نفس می تواند شما را در این راه یاری نماید.

روانشناس خانواده چه کسی است؟

زوج ها و خانواده ها با مشکلات منحصر به فردی روبرو هستند، به همین دلیل است که اغلب از درمانگران ازدواج و خانواده کمک می گیرند. این متخصصان برای برخورد خاص با مسائل بین فردی که در افراد، زوج ها، خانواده ها و گروه ها ایجاد می شود، آموزش دیده اند.

متخصصانی که در این زمینه کار می کنند اغلب از انواع تکنیک های روان درمانی استفاده می کنند. آنها ممکن است با افراد، زوج ها یا خانواده ها برای درمان بیماری، بهبود ارتباطات و تقویت روابط کار کنند.

روانشناس خانواده فردی است متخصص که آموزش های لازم در مسائل مربوط به خانواده را دیده است. راه های کشف ریشه مشکلات را می داند و انواع راه های موثر برخورد با مسائل و رفع آن ها را به خوبی ارائه می دهد. روانشناس خانواده در انواع دوران های استرس زا و اضطراب آور در کنار فرد و یا خانواده می باشد و با ریشه یابی و ارائه راه حل ها به بهتر شدن حال افراد کمک می کند.

یک روانشناس می تواند به بهتر شدن روابط خانواده و ارتباط اعضای آن با یک دیگر کمک کند. هر خانواده‌ای مشکلات مخصوص به خود را دارد، که بهتر است جهت بررسی و جلوگیری از بروز مشکلات به یک کارشناس در این زمینه مراجعه نمایید.

بهترین متخصصان روانشناسی

متخصصان روانشناسی با مشورت با اعضای خانواده، می توانند الگوهای رفتاری نامناسب را تشخیص داده و آن ها را به نقاط مثبت تبدیل نمایند. در فضای آزاد و با انجام گفت و گوهای صادقانه مسائل را شناسایی و راهکار مقابله با آن ها را مورد بررسی قرار می دهند. آن ها می توانند با برقراری روابط محکم و صمیمی میان اعضای خانواده روابط صمیمی میان اعضای آن خانواده را افزایش دهند.

در واقع درک مسائل خانواده و ریشه یابی آن ها و هم چنین ارائه راهکارهای صحیح جهت برخورد با مشکلات از جمله کارهایی که یک مشاور انجام می دهد. یک روانشناس خانواده و ازدواج باید بتواند انگیزه، نیاز و توانایی افراد را کشف کند و جهت استفاده در حل مسائل خانواده آن ها را به کارگیرد.

کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای امید

چه مشکلاتی را می‌توانیم در مشاوره خانواده و ازدواج مطرح کنیم؟

مشکلات زیادی در زندگی زناشویی وجود دارند که با مطرح کردن آن ها در مشاوره خانواده و ازدواج بررسی ریشه مشکلات، در صدد رفع آن ها بر آمد. برخی از مشکلات، در صورتی که به روانشناس مراجعه نشود می توانند پیچیده تر شوند. از جمله این مشکلات در ادامه بیان شده اند:

مشکلات ارتباطی با همسر

در زمان هایی که به جای آرامش در کنار همسرتان دچار استرس و ناراحتی هستید می توانید از یک مشاور خانواده کمک بگیرید. برطرف کردن مشکلات زمانی که حرمت ها شکسته شده باشد، دیگر کار آسانی نخواهد بود. از عواملی که می تواند باعث سردی، بی میلی به ادامه رابطه باشد.

طلاق عاطفی زوجین

زمانی که رابطه بین زن و شوهر از لحاظ عاطفی وجود ندارد و فقط مانند دو هم خانه با هم ارتباط دارند. باید به یک روانشناس مراجعه نمایند. بروز ندادن مشکلات پیش آمده و نگهداری آنها بسیار خطرناک می باشد و در دراز مدت باعث سردی و بی میلی زوجین به یکدیگر می شود. به این حالت در اصطلاح طلاق عاطفی گفته می شود.

رفتارهای بد و منفی یکی از زوجین

پنهان کردن احساسات بد و منفی تا مدتی دوام می آورد و در نهایت بروز پیدا می کند. جهت شناسایی و ریشه یابی بهتر است به یک مشاور مراجعه نمایید. شناسایی احساسات منفی می تواند در رفع مشکلات بسیار تاثیر گذار باشد. گاهی این احساسات ریشه در شخصیت فرد دارند و در وی تثبیت شده اند، که باید آن ها را شناسایی کرد و در صدد رفع آن ها برآمد.

کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای امید

مشاوره ازدواج

تمامی زوج ها دارای فراز و نشیب هایی می باشند. قبل از ازدواج و در هنگام تدارک عروسی و شروع زندگی مشترک و پیوستن دو خانواده جدید، مهمترین اختلافات خود را نشان می دهند. و امکان دارد که زوجین این احساس را داشته باشند که طرف مقابلشان آنگونه که شایسته آنان باشد، فرد مناسبی نیست.

این اختلاف سلیقه ها همیشه به وجود می آیند و نوید خوب این است که با مراجعه به یک روانشناس قبل از ازدواج متخصص و آگاه، شما را به درک عمیقی از رابطه هدایت نماید. شما می توانید با استفاده از بهره مندی از نظرات مشاور یک زندگی خوب و ازدواج عاشقانه داشته باشید. شما می توانید به صورت فردی و یا زوجی با مشاور گفتگوی سازنده داشته باشید، و با دریافت راهکارها و شیوه درست مشکلاتتان را برطرف نمایید.

در صورتی که در ابتدای رابطه قبل از ازدواج، نکاتی نادیده گرفته شوند. پس از گذشت سالها همان مسائل پیش پا افتاده می توانند باعث بروز مشکلات بزرگ و عدیده ای شوند. در این مرحله بهتر است مسائلی از جمله حساسیت های همسر، حساسیت های خودتان، نحوه برخورد با خشم، مسئولیت پذیری، داشتن دیدگاه مثبت مورد ارزیابی قرار گیرند.

بهتر است در مورد این مسائل صحبت صورت گیرد و دیدگاه های همدیگر را بشنوید و در ادامه زندگی در نظر داشته باشید.

یکی دیگر از مسائل که بهتر است آن را شناسایی نمایید. درون گرا یا برونگرا بودن همسر می باشد. در صورت امکان بهتر است زیرساخت شخصیتی شما و همسرتان هماهنگ باشد.

کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای امید

مشاوره قبل از ازدواج برای چه کسانی مفید است؟

بر اساس تحقیقات انجام شده، مشاوره قبل از ازدواج برای تمامی زوج ها مفید و ضروری می باشد. حتی زوجینی که هیچ اختلافی با هم ندارند. برگزاری چند جلسه مشاوره زیر نظر متخصص با تجربه می‌تواند قبل از ایجاد تعهد ازدواج بسیار مفید باشد. در این جلسات بروز مشکلات احتمالی در آینده را بررسی و راه های رفع و مقابله با آن ها را فرا گرفت.

سه موضوع مباحث مالی، فرزندان و صمیمیت از مهم ترین مباحث مورد مناقشه میان زوجین می باشند. در صورت وجود اختلافاتی در این زمینه، مورد بررسی قرار گرفته و راهکارهای رفع آن ها ارائه می شود. لذا می توان گفت مشاوره قبل از ازدواج برای تمامی افراد ضروری می باشد.

مشاور با تجربه معمولا مباحث مهم زندگی را مورد بررسی قرار می دهد. تعهد و وفاداری از جمله موارد بسیار مهم در زندگی مشترک می باشد. از آنجایی که ممکن از تعریف زوجین از تعهد و وفاداری متفاوت باشد، مشاور با بررسی عمیق این موضوع تعاریف آن ها را تا حدود زیادی به هم نزدیک می‌کند.

بررسی تیپ شخصیتی نیز از جمله مواردی می باشد. که بهتر است مورد بررسی و تطبیق قرار گیرد. زیرا در صورتی که یکی از زوجین اهل تفریح و گردش و هیجان و اجتماعی باشد و دیگر فردی گوشه گیر و اجتماع گریز باشد. در ادامه و در مسیر زندگی اختلافات زیادی روی خواهند داد. لذا شناخت افراد از این نظر می تواند در درک تفاوت ها بسیار موثر باشد.