معیار انتخاب همسر از نظر مشاوره زوج
20
آوریل

معیار انتخاب همسر از نظر مشاوره زوج

معیار انتخاب همسر

معیار انتخاب همسر از نظر مشاوره زوج یک موضوع بسیار مهم و پیچیده است؛ این موارد می‌توانند شامل صفات شخصیتی، ارزش‌ها و باورها، سلامت روانی و فیزیکی، هدف‌ها و آرزوها، سطح تعهد و همدلی، قابلیت مدیریت تنش‌ها و اختلافات و توانایی ارتباط مؤثر باشند.که هر کدام از این موارد می‌توانند در انتخاب همسر نقش بسیار بسزایی داشته باشند؛ که در ادامه هر یک را سعی کردیم از نظر مشاوران زوج کلینیک مشاوره و روانشناسی ندای امید بیان نماییم.

صفات شخصیتی:

این شامل صداقت، صبر، اعتماد، احترام، مهربانی و توانایی قبول و پذیرش اختلافات است. این صفات می‌توانند پایه‌ای برای یک رابطه سالم باشند.

ارزش‌ها و باورها:

اشتراک ارزش‌ها و باورها می‌تواند پایه‌ای برای همدلی و توافق در رابطه باشد و اختلافات را کاهش دهد.

سلامت روانی و فیزیکی:

سلامت روانی و فیزیکی همسر می‌تواند تأثیر بسزایی بر کیفیت زندگی زناشویی داشته باشد.

هدف‌ها و آرزوها:

داشتن  هدف‌ها و آرزوها ی مشترک می‌تواند رویای مشترکی را برای آینده ایجاد کند و نتنها  یک زوج خوب می شوند بلکه مانند یک تیم‌کاری  بسیار قوی که میتوانند  از پس کارهای بسیار دشوار برآیند  هستند.

سطح تعهد و همدلی:

این معیار انتخاب همسر از نظر مشاوره زوج براین اساس است که اگر زوج با هم همدل باشنند، می توانند در زندگی پیشرفت و رشد نمایند؛به عنوان مثال دربرخی از مواقع هر دو نفر مجبور به کار بیرون هستند،تا بتوانند زندگی شیرینی داشته باشند؛که اگر قرار باشد هر کدام بگویند من فقط برای ساختن موقعیت زندگیمان تلاش کردم؛دیگری دلگیر میشود و تنش ایجاد میشود .یا یک نفر مجبور است بخاطر زندگی خود دور باشد ؛که دیگری باید در نبود زوج به او بفادار وهمراه او باشد.

قابلیت مدیریت تنش‌ها و اختلافات:

توانایی مدیریت تنش‌ها و حل اختلافات می‌تواند رابطه را قوی‌تر کند و از ازدواج‌های ناپایدار جلوگیری کند. معمولا زوج هایی که این توانایی را دارند در مرحله اول با هم در آرامش کامل و با درنظر گرفتن جوانب مختلف  مشگلشان را حل می نماییند

توانایی ارتباط مؤثر:

توانایی برقراری و حفظ ارتباط مؤثر و عمیق می‌تواند به رشد و توسعه رابطه کمک کند.

این فقط چند مثال از مواردی است که در معیار انتخاب همسر از نظر مشاوره زوج مهم است ، اما هر فرد و رابطه ممکن است نیازها و اولویت‌های متفاوتی داشته باشد.

 معیار انتخاب همسر از نظر قران

در برخی اصول عمومی قران درمورد  معیار انتخاب همسر اشاراتی شده است که سعی کرده ایم در  زیر اشاره نماییم. بسیاری از افراد که در ایران زندگی میکنند نیز از این اصول پیروی می کنند.

هم مذهب یودن:

مسلمان(شیعه یا سنی) بودن همسر و رعایت اصول دینی مشترک از جمله نماز، روزه، و احترام به اصول دین که حتی در این زمینه مشاورزوج معمولا تاکید بر این دارد که فردی که شیعه است، با شیعه ازدواج کند چون حتی بین مسلمان شیعه با مسلمان سنی نیز اختلافاتی وجود دارد؛ که زوج باید این مسائل را در نظر بگیرند .

خلق و خوی:

اهمیت رفتارهای اخلاقی و خلقی همسر و توانایی او در زندگی مشترک هم مهم است؛ چون خیلی از افراد بسیار ارام و خون سرد هستند یا بلعکس بسیار تند خو و پرتنش هستند؛ هر کدام از این مواد نمیتوانند با مثل خودشان زندگی خوب و شادی و پر از پیشرفتی را داشته باشند؛همیشه یکی از پیشنهاد مشاوران و متخصصان  ما  به زوج ها در کلاس های قیل از ازدواج در این زمینه رعایت همین اصل  است  .

خانواده:

وضعیت خانوادگی و اخلاقیات خانواده همسر به عنوان نشانه‌هایی از وضعیت روحی و اجتماعی او می تواند باشد؛ مثلا اکر یک فردی در یک خانواده پرتنش بزرگ شود، هیچ وقت نباید تواقع نداشتن تنش را از او داشت . چون او داشتن تنش در حل مشگلات را یک راه حل خوب میداند .

تعهد بهتعهد به ازدواج و پایداری زندگی زناشویی ازدواج و پایداری زندگی زناشویی:

توانایی تعهد به ازدواج و پایداری در رابطه زناشویی یک اصل بسیار مهم است.

پذیرش و احترام به دیگران:

توانایی پذیرش و احترام به دیگران، به ویژه والدین و خانواده طرف مقابل خود را داشته باشد .

توانایی ارتباط مؤثر:

راه های برقراری ارتباط مؤثر و حل مسائل از طریق ارتباط تاثیر گذار بر دیگری را بخوبی زوج باید آگاه باشد.

این نکات برخی از معیارهایی هستند که در انتخاب همسر از دیدگاه اسلام مورد توجه قرار گرفته است؛ اما همیشه ممکن است موارد دیگری نیز برای فرد مهم باشند. شما میتوانید با شرکت در کلاسهای قبل ازدواج یا گرفتن مشاوره قبل ازدواج بسیاری از معیارهایی که نمیتوانید بیان نماید را یاد بگیرید و بهترین انتخاب آگاهانه را داشته باشید.

حالا در اینجا ما از شما میخواهیم که اگر معیار دیگری را فکر میکنید از این معیارها تاثیر گذارتر است و میتواند به همنوعانتان کمک نماید .همراه با دلیل برای ما در ثبت دیدگاه بیان نمایید .منتظر نظرات شما هستیم .

 

5/5 - (2 امتیاز)